Cześć!
Skoro zainteresowałaś/łeś się naszym projektem, bardzo możliwe, że ciekawi Cię również weganizm. To właśnie o nim zaczniemy nasz cykl artykułów.
Wprowadzimy Cię w ten temat, wyjaśnimy powody, dla których ludzie wykluczają z diety produkty odzwierzęce. Zgłębimy przed Wami najskrytsze tajniki – powiemy o tym, jak stopniowo odstawiać te artykuły, bez uszczerbku na zdrowiu i samopoczuciu.
1. Dlaczego ludzie się na to decydują?
2. Co ze zdrowiem?
3. Sprawy etyczne
4. Od czego zacząć?
W tym artykule wykażemy, że omawiana dieta to nie tylko radość z jedzenia roślin, jest to przede wszystkim ochrona życia – zwierzęcego i ludzkiego. Większość ludzi przechodzi na weganizm z następujących powodów:
1. Ekologia
Hodowla i zabijanie zwierząt wiąże się z wielkimi kosztami energetycznymi – nie tylko uprawa roślin na paszę, ale także miejsce przechowywania, dojenie, transport oraz ubój. Dlaczego mało kto mówi, że chów zwierząt jest przyczyną nr 1 w zanieczyszczeniu środowiska? Czy została zwrócona uwaga na zużycie wody? Co z efektem cieplarnianym? Cała uwaga została skierowana na ograniczenie wpływu działalności człowieka. Produkcja pojazdów elektrycznych, branie krótkich pryszniców, robienie zakupów z materiałową torbą czy zainstalowanie paneli słonecznych jest niczym w porównaniu z eliminacją produktów odzwierzęcych.
Do produkcji 1 kg wołowiny potrzeba 14,5 tys. litrów wody, wieprzowiny 5990 litrów, a drobiu 4330 litrów. – Tak podaje Bank Żywności w Olsztynie. Na niewinnego hamburgera producenci zużywają ok. 2500 litrów! Do porównania, na produkcję 1 kg strączków – 4 055 litrów wody. Taką informacją podzielił się Wodociągi – ESOX Spółka z o.o. Robi wrażenie prawda? Wychodzi na to, że więcej wody zużywa się na produkcję, niż na zaspokojenie pragnienia.
Wszyscy słyszeliśmy o gazach cieplarnianych, mówiono: przeżuć się na rower, gaś światło, ale czy wiedziałaś/eś, że więcej CO2 jest uwalniane podczas hodowli zwierząt? Nie mówiąc o metanie, który jest 28 razy silniejszy niż dwutlenku węgla.
*„Z przeprowadzonej analizy wynika, że dieta osoby jedzącej największe ilości mięsa przyczynia się do produkcji średnio 10,24 kg gazów cieplarnianych każdego dnia, […], weganie, których dieta całkowicie wyklucza produkty zwierzęce – przyczynia się ona do jedynie 2,47 kg emisji CO2 dziennie (od osoby). Badacze ustalili, że dieta wegańska wiąże się z mniejszymi o 75 proc. emisjami dwutlenku węgla niż dieta bogata w mięso oraz w o 66 proc. mniejszym stopniu przyczynia się do niszczenia dzikiej przyrody i zużywa o 54 proc. mniej wody – dodaje Guardian.”
Z przytoczonych informacji można wysnuć prosty wniosek. Stosowanie diety wegańskiej zmniejsza zapotrzebowanie użycia wody do produkcji żywności oraz powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych od atmosfery.
2. Zdrowie
Wiadome jest, że nadmierne ilości czerwonego mięsa (mięsa niepochodzącego od drobiu), szczególnie przetworzonego, są ściśle związane z występowaniem nowotworów jelita grubego*.
Poza tym, wiele hodowli (szczególnie znacznie uprzemysłowionych) nadużywa antybiotyków*, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się antybiotykoopornych bakterii, które mogą stanowić dla ludzi poważne zagrożenie.
To kolejny powód, dla którego wiele osób rezygnuje z produktów odzwierzęcych. Wpływowi weganizmu na ludzkie zdrowie również przyjrzymy się w przyszłości. Powiemy, jak uniknąć niedoborów składników odżywczych mimo nieco ograniczonej diety.
Przeprowadzono badania , w których wykazano, że
*„[…]warzywa strączkowe, w tym soja i jej przetwory, zbożowe produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce oraz orzechy, powoduje obniżenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Natomiast niektóre produkty odzwierzęce, szczególnie czerwone i przetworzone mięso oraz tłusty nabiał i masło spożywane w większych ilościach, sprzyjają rozwojowi chorób układu krążenia. […]. Również wnioski z obserwacji prowadzonych u osób przestrzegających diet roślinnych — wegetariańskich i wegańskich — sugerują, że ograniczenie żywności odzwierzęcej jest korzystne. Istnieją również doświadczenia, w których wykazano, że dieta bogata w produkty roślinne, szczególnie niskoprzetworzone, przynosi poprawę kontroli czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.”
3. Etyka
Jedna z najczęstszych motywacji do odstawienia mięsa – świadomość, że jego produkcja wiąże się z zabiciem czującej istoty. Ponadto, wiele hodowli nie traktuje swoich zwierząt godnie nawet przed śmiercią – zdarza się, że są trzymane w zbyt ciasnych przestrzeniach przez całe życie*, co również sprzyja rozprzestrzenianiem się chorób wśród zwierząt. W takich miejscach jest duże prawdopodobieństwo upośledzenia stworzeń. Brak moralności ze strony człowieka dotyka zdecydowanie większość zwierząt hodowlanych.
„Śmierć w ciągu 18 miesięcy od urodzenia albo życie dłuższe, ale przy maksymalnej eksploatacji. Zamknięcie, usuwanie rogów, zapalenia wymion, rozłąka z cielętami i zabicie przez wykrwawienie. Mięso i mleko takich krów trafia na nasze talerze.”
Wielu nie zdaje sobie sprawy, że nawet przy produkcji produktów mleczarskich, zwierzęta cierpią. Jaką cenę płacimy za mleko do płatków śniadaniowych?
*„Żeby krowa miała mleko, musi zajść w ciążę i urodzić młode. Gdy osiągnie dojrzałość płciową w wieku 1,5 roku do 2 lat, jest przez hodowcę regularnie zapładniana, […], Nasienie pobrane od buhaja wprowadza się do dróg rodnych za pomocą specjalnego pistoletu – inseminatora. By mieć pewność, że dojdzie do zapłodnienia, podczas inseminacji hodowca wkłada rękę w odbyt krowy, by przytrzymać macicę we właściwym miejscu.”
4. Od czego zacząć?
Zaczynaj powoli – na przykład, spróbuj przez dwa dni w tygodniu nie jeść mięsa. Gdy będziesz gotowy/a, wyeliminuj je całkowicie. A gdy to też wejdzie w nawyk, nauczysz się bilansować swoją dietę, zrezygnuj z reszty produktów odzwierzęcych i ciesz się roślinną różnorodnością! Za króliki doświadczalne robiłyśmy my – polecamy tą metodę – RePlanet approved 😉
Podsumowując, ludzie przechodzą na weganizm głównie w trosce o siebie, zwierzęta i planetę. Jeśli również chcesz wypróbować weganizm, odstawiaj produkty odzwierzęce stopniowo – ludzki organizm nie lubi nagłych zmian.
Mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócisz, a zwierzęta i planeta Ci podziękują.
A tymczasem, na razie!
* „Meat consumption and risk of colorectal cancer: a meta‐analysis of prospective studies” autorstwa Susanny C Larsson i Alicji Wolk
*Według raportu Europejskiej Agencji Leków z roku 2022, 838 z 842 ton zakupionych w Polsce antybiotyków dla zwierząt przeznaczone było najprawdopodobniej dla zwierząt hodowlanych. Według danych z JIACRA, 93,4% tych antybiotyków używanych jest masowo – podawanych całym grupom hodowlanym, a nie tylko chorym osobnikom, co sugeruje używanie tych środków prewencyjnie, a nie leczniczo.
*Według danych pochodzących od Komisji Europejskiej, 82% jaj w sprzedaży w naszym kraju pochodzi z chowu klatkowego (oznaczanego cyfrą 3).
*https://oko.press/cierpienie-w-szklance-mleka-krowom-usuwaja-rogi
*Diety roślinne w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego Plant-based diet in the context of cardiovascular disease Damian Parol1 , Artur Mamcarz2 1 Dietetyk sportowy 2 III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
*https://www.esox.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/slad_wodny.pdf